سفارش تبلیغ
اخبار جدید
اخبار جدید
در قرآن است خبر آنچه پیش از شما بود ، و خبر آنچه پس از شماست ، و حکم آنکه چگونه بایدتان زندگى نمود . [نهج البلاغه]

حرفی از هزاران

بنام آن‏که شب قدر را خلق کرد تا بار دیگر بر سر بندگانش دست ملاطفت بکشد

حقا که خدای مهربانی داریم. همه وسایل بندگی را برای ما مهیا کرده است. از تدوین برنامه عبودیت، اعلام برنامه توسط انبیاء و تعیین مجازات برای تخطی کنندگان.
در این میان، فرجه‏ای نیز برای آنان‏که دلشان با دوست است، اما گاه‏گاهی گناهی مرتکب شده‏اند مهیا کرده است! فرجه‏ای به نام توبه. به نام استغفار، به نام بازگشت به دامان دوست.

در استغار و توبه این ما نیستیم که خواهان بخشش دوست هستیم. بلکه فیضان بخشش خداوندی است که ما را به سوی خود می‏خواند.
جود می‏گوید که ای طالب بیا    /     جود محتاج گدایان چون گدا
این ما نیستیم که مشتاق او هستیم، بلکه اوست که مشتاق بازگشت ماست! اوست که چشم به راه توبه بندگان خود است. آن‏جا که به پیامبرش می‏فرماید: پیامبر! به بندگانم خبر بده که من بخشنده و مهربان هستم! فدای رحمت خدای خوبمان بشویم!
در دعای افتتاح که هر شب رمضان می‏خوانیم، می‏گوییم:

یا رَبِّ، اِنَّکَ تَدْعُونى‏ فَاُوَلّى‏ عَنْکَ، وَتَتَحَبَّبُ اِلَىَّ فَاَتَبَغَّضُ اِلَیْکَ، وَتَتَوَدَّدُ اِلَىَّ فَلا اَقْبَلُ مِنْکَ، کَاَنَّ لِىَ التَّطَوُّلَ عَلَیْکَ، فَلَمْ یَمْنَعْکَ ذلِکَ‏ مِنَ الرَّحْمَةِ لى‏ وَالْأِحْسانِ اِلَىَّ، وَالتَّفَضُّلِ عَلَىَّ بِجُودِکَ وَکَرَمِکَ

پروردگارا! تو مرا مى‏خوانى ولى من از تو رومى‏گردانم و تو به من دوستى مى‏کنى ولى من با تودشمنى مى‏کنم و تو به من محبت کنى و من نپذیرم! گویا من منتى بر تو دارم؛ و باز این احوال، بازندارد تو را از مهر به من و و احسان بر من و بزرگواریت نسبت به من از روى بخشندگى و بزرگواریت‏.

مهمترین برنامه‏ای که در شب قدر پیش رو داریم، استغفار و بازگشت حقیقی به محضر دوست است. در تاریخ اسلام روایت شده است که در اواخر عمر شریف پیامبر گرامی اسلام (ص) سوره مبارکه نصر نازل شد و در آن دستور استغفار به پیامبر صادر شد (فسبح بحمد ربک و استغفره انه کان توابا)، آن انسان کامل و کامل‏ترین انسان، روزی هفتاد مرتبه استغفار می‏کرد!

ایشان می‏فرمود: پرده‏هایی از غفلت بر قلبم می‏نشیند که به خاطر آن‏ها از خدواند طلب مغفرت می‏کنم!

اما ما که لایه‏هایی ضخیم از چرک گناه بر قلبمان نشسته است چه باید بکنیم؟ بیاییم قدر شب قدر را بدانیم. خصوصا شب بیست و سوم رمضان که تاکید ویژه‏ای در خصوص آن شده است.

دعا برای رهبر عزیزمان، انقلاب اسلامیمان، تمامی مریض‏ها و گرفتارها، حل مشکلات جوانان، عاقبت به خیری همه شیعیان، و در نهایت سلامت و تعجیل فرج مولایمان امام زمان یادمان باشد.

 
محمد علی محسن زاده ::: چهارشنبه 86/7/11::: ساعت 10:59 عصر

>> بازدیدهای وبلاگ <<
بازدید امروز: 19


بازدید دیروز: 15


کل بازدید :124867
 
 >>اوقات شرعی <<
 
>> درباره خودم<<
محمد علی محسن زاده
محمد علی محسن‏زاده

کارشناس ارشد و دلبسته زبان و ادبیات (عربی و فارسی)
سرگرم درس در کسوت شاگردی و معلمی
 
 
>>آرشیو شده ها<<
 
 
>>اشتراک در خبرنامه<<
 
 
>>طراح قالب<<